TBE HAKKINDA

Kategori

TEKNOLOJİMİZ

ÜRETİM TESİSİMİZ 

TBE Biyodizel Tarımsal Enerji, fabrikası İzmit Kartepe’de Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde yer almaktadır.

Tesisimizde, bitkisel ve atık bitkisel yağlardan biodizel ve saf gliserin üretilmektedir. İşletme, tank sahası gibi tüm operasyonlar tamamen PLC-Scada sistemi ile 24 saat kontrol altında tutulmaktadır.

Yılda 330 gün, 24 saat hizmet veren tesisimizde, PLC sistemi ile işletme ve tank sahasında bulunan tüm ekipmanlara müdahale edilebilmektedir. 

18.500 m³ depolama kapasitesine sahip olan tesisimizde, otomatik sayaç sistemi ile ürün satışı gerçekleştirilmektedir. Ulusal marker ilave etme sistemi sayesinde, dağıtım şirketlerine ayrılmış olan özel tanklar bulunmaktadır. 

Fabrikamızda en son teknolojiye sahip yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.

Tesisimizde yılda 50.000 ton biodizel üretim kapasitesine ek olarak 5000 ton %99.8 saflıkta ilaç ve kozmetik sanayide kullanılan saf gliserin üretilmektedir.

Kalite Kontrol Laboratuvarı

Kalite kontrol laboratuvarımızda, ham maddenin, ara ve nihai ürünlerin Türk standartlarına uygun olarak analizleri yapılmaktadır. Laboratuvarımızda iki adet kimyager çalışmaktadır. Ayrıca mevzuat gereği biodizelin tüm testlerinin akredite laboratuvarında yapılması gerektiğinden, tüm analizlerimiz akredite olan bir firma tarafından yapılmaktadır. 

Laboratuarımızda Yapılan Testler: 

MethtlEster, Su Testi, Parlama Noktası, Iyot Sayısı, Metal Sayısı, Sabunlaşma Özelliği, Yoğunluk, Refraktometre. Tüm testleri yapılması üzere de Akredite bir laboratuvar ile anlaşmamız mevcuttur.

Yangın Söndürme ve Önleme Sistemi

Tesisimizde var olan yangın sistemi petrol sektörüne danışmanlık yapan uzman kişiler tarafından uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanmıştır. Sistemi oluşturan teknik aksamlar şunlardır:

 • 1000 m³ kapasitede yangın havuzu
 • Yangın hidrantları
 • Hortum dolapları
 • Yangın Pompası (2 dizel ve 1 elektrikli)
 • Joker pompa
 • Köpük blending sistemi
 • Köpük ve su hatları
 • Sis sistemleri
 • Jikle sistemi
 • Soğutma sistemleri
 • Spring sistemleri
 • Jeneratör

Tüm sahada yangın hidrantları, su ve köpük hatları mevcuttur. İşletme içinde yer alan her katta yeterli sayıda ısıya duyarlı spring sistemi bulunmaktadır. Pompa istasyonu, tank sahası ve işletmede ayrı olarak seyyar köpük jeneratörleri bulunmaktadır. Bu jeneratörlerde solvent ve kimyasal yangınlarda kullanılan özel tip köpükler kullanılmaktadır. İşletmenin tamamını yangına karşı korumak adına tüm yangın ve işletme birimleri jeneratör ile desteklenmektedir. 

Tesis ve tank sahasının statik elektrik yükünü iletme ve elektrik kaçağına karşı topraklama yapabilme sistemi ile yıldırıma karşı paratoneri bulunmaktadır. Tesiste çalışan tüm personelimiz, tehlike anında ilk müdahalenin kendi ekibimiz tarafından yapılabilmesi için, yangın eğitimi almıştır ve düzenli olarak yapılan tatbikatlar ile bilgilerin güncel kalması sağlanmaktadır.

Kalite ve Hizmet Anlayışımız

Türkiye’de TBE kalitesinin tüm dağıtım firmaları tarafından onaylanması ve ‘kaliteli akaryakıt’  olarak TBE’nin seçilmesi, ‘Biodizelde TBE Kalite Güvencesi’nin doğal bir sonucudur. 

Dağıtımını yaptığı tüm biodizel TSEN 14214 Otomotiv Yakıtları–Yağ Asidi Metil Esteri (YAME/BİODİZEL) dizel motorlar için gerekler ve deney yöntemleri uygun olan TBE, müşterilerine yüksek kalitede ürünler sunabilmek için, kalite güvencesine yönelik 3 farklı kalite programı uygulamakta ve bu sayede müşterilerine ‘kaliteli biodizel’ güvencesi sunmaktadır.